بسم الله
 
EN

بازدیدها: 48

ملاقات با فرزند طلاق

  1397/7/11
خلاصه: قانون درباره ملاقات والدينِ طلاق گرفته با طفل چه مي‌گويد؟

سوال: 

خانم من 4 ماه هست که منزل روترک کردن و رفتن. اين ? ماه پسرم که تازه ? سالش شده رو هرهفته يکبار يا دوبار 24 ساعته ميفرستادم پيش همسرم با توجه به اينکه الان خانمم درخواست مهريه و نفقه دادن و اينکه همه حساباي منم مسدود شدن، من ميتونم پسرم رو نفرستم ديگه پيشش؟ از لحاظ قانوني چطوريه؟

----------------------------------

پاسخ :

بر اساس ماده 1174 قانون مدني در صورتي که به علت طلاق و يا هر جهت ديگر ابوين در يک منزل سکونت نداشته باشند، دادگاه براي هريک از ابوين که طفل تحت حضانت او نيست، حق ملاقات با فرزند تعيين مي‌نمايد که جزئيات اين ملاقات با دادگاه خانواده مي‌باشد.

بر اساس اين ماده در صورتي که در خصوص زمان، مکان و ساير جزئيات ملاقات، ميان والدين توافقي حاصل شود بر اساس آن عمل مي‌شود و در صورتي که اختلافي باشد، دادگاه زمان و مکان آن را بر اساس شرايط و مصالح کودک تعيين مي‌کند که ممکن است يک الي دو بار در آخر هفته باشد.

بر همين اساس در قانون مواردي پيش بيني شده است تا به واسطه آن حق ملاقات با فرزند براي طرف ديگر حفظ شود. به عنوان مثال: پدر و مادري که حضانت طفل را بر عهده دارند، نمي‌توانند او را از محل حضانت او خارج کنند، مگر اينکه اين کار با اجازه دادگاه صورت گرفته باشد. به عنوان مثال اگر محل سکونت والدين در شهر اهواز باشد، کسي که حضانت بر عهده او است، نمي‌تواند طفل را به اصفهان ببرد؛ چرا که در اين صورت استفاده از حق ملاقات براي طرف ديگر دشوار مي‌شود.

همچنين، بر اساس ماده 42 قانون حمايت خانواده، صغير و مجنون را نمي‌توان بدون رضايت، ولي، قيم، مادر يا شخصي که حضانت و نگهداري آنان به او واگذار شده است، از محل اقامت مقرر بين طرفين يا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل ديگر يا خارج از کشور فرستاد؛ مگر آنکه دادگاه آن را به مصلحت بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذي حق اين امر را اجازه دهد. پس دادگاه مي‌تواند با توجه به مصلحت کودک اين امر را اجازه دهد که بنا به درخواست ذي نفع، براي تضمين بازگرداندن صغير و مجنون تأمين مناسبي اخذ مي‌کند تا حقوق وي رعايت شود.





برای دادن نظر، باید به صورت رایگان در سایت عضو شوید. [عضویت در سایت]



مشاوره حقوقی رایگان