بسم الله
 
EN

بازدیدها: 119

سهم‌الارث زناني که همسرشان در زمان فوت فاقد فرزند يا نوه باشند، دوبرابر است

  1397/2/7
خلاصه: اگر شوهري که فوت شده، داراي فرزند يا نوه نباشد، سهم‌الارث همسرش از اموال او دو برابر زناني خواهد بود که همسر مرحومشان داراي فرزند باشد.

سوال:

سلام 1/8 ارث زن از زمين و ساختمان و اشجار و اموال ديگر به چه صورتي هست؟ با تشکر.

پاسخ کارشناسان وکيل‌آنلاين:

مطابق ماده 861 قانون مدني زن پس از مرگ همسرش ارث مي‌برد؛ به شرط اينکه در عقد دائم او بوده و قبل از مرگ شوهرش زنده باشد. اما ماده 880 قانون مدني مي‌گويد: اگر زن که وارث شوهر است، او را به قتل عمد رسانده باشد، ارث نخواهد برد.

اگر شوهر در زمان فوت هيچ فرزند يا نوه‌اي از همسرش يا از همسران قبلي نداشته باشد، زن از اموال مرد يک چهارم ارث مي‌برد. در غير اين صورت يک هشتم از اموال مرد را به ارث خواهد برد. به عبارت ديگر زن در صورت داشتن فرزند از همسر مرحومش، يک هشتم از اموال منقول، يک هشتم ديگر نيز از قيمت اموال غيرمنقول از جمله عرصه و عيان ساختمان و زمين ارث خواهد برد.





برای دادن نظر، باید به صورت رایگان در سایت عضو شوید. [عضویت در سایت]



مشاوره حقوقی رایگان