بسم الله
 
EN

بازدیدها: 1,017

ديدگاههاي قضايي(55)ديه قتل غيرمسلمان در ماههاي حرام

  1390/12/7
خلاصه: ديدگاههاي قضايي ديه قتل غيرمسلمان در ماههاي حرام
سوال ـ

1ـ آيا قتل غيرمسلمان نيز در ماههاي حرام مشمول پرداخت يک‏سوم ديه مازاد است؟

2ـ در صورتي که ايراد صدمه در ماه غيرحرام و قتل در ماه حرام واقع شود و يا بالعکس، تکليف چيست؟


نظريه شماره 7046/7ـ 22/9/1383

نظريه اداره کل امور حقوقي و اسناد قوه قضائيه

1ـ چون در ماده 29960 قانون مجازات اسلامي هيچ تفاوتي بين مسلمان و کافر پيش‏بيني نشده است، لذا چنانچه قتل غيرمسلمان در يکي از ماههاي حرام واقع شود مشمول حکم مقرر در ماده فوق خواهد بود.

2ـ آنچه در ماده مذکور مورد نظر است وقوع قتل است نه ايراد صدمه بنابراين چنانچه ايراد صدمه موضوع ماده 299 قانون مجازات اسلامي ايران در يکي از ماههاي حرام ليکن نتيجه ايراد صدمه در غير ماههاي حرام باشد موضوع از شمول ماده فوق خارج و برعکس اگر ايراد صدمه در يکي از ماههاي غيرحرام واقع شود ليکن نتيجه ايراد صدمه يعني قتل در يکي از ماههاي حرام واقع شود، مورد مشمول ماده 299 خواهد بود. به‎عبارت ديگر آنچه مطمح نظر مقنن بوده، دماء است نه ايراد صدمه.





برای دادن نظر، باید به صورت رایگان در سایت عضو شوید. [عضویت در سایت]



مشاوره حقوقی رایگان