بسم الله
 
EN

بازدیدها: 933

ديدگاههاي قضايي(49)قبول ننمودن رضايتنامه ارائه شده ازطرف متهم توسط شاکي

  1390/11/27
خلاصه: ديدگاههاي قضايي قبول ننمودن رضايتنامه ارائه شده ازطرف متهم توسط شاکي
سوال ـ آيا پس از طرح شکايت کيفري و ارائه رضايت نامه از طرف متهم، شاکي مي‎تواند رضايت نامه را قبول نداشته و تقاضاي رسيدگي کند؟ در اينصورت تکليف دادگاه نسبت به رضايت نامه چگونه خواهد بود.







نظريه شماره 7139/7 ـ 25/9/1383



نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضائيه

بررسي اعتبار رضايت‏نامه، اعم از رسمي يا عادي به عهده قاضي است که پرونده تحت نظر او جريان و در حال رسيدگي مي‎‏باشد. عدول از گذشت در امور کيفري به صراحت ماده43 23 قانون مجازات اسلامي مسموع نيست بنابراين در صورت ارايه هر نوع رضايتنامه توسط متهم يا محکوم‏عليه و انکار و نفي آن توسط شاکي يا محکوم‎له، قاضي پرونده موضوع را راساً بررسي نموده و به اصالت رضايت‏نامه رسيدگي مي‎کند در صورت احراز صحت آن، به آن ترتيب اثر خواهد داد.





برای دادن نظر، باید به صورت رایگان در سایت عضو شوید. [عضویت در سایت]



مشاوره حقوقی رایگان