بسم الله
 
EN

بازدیدها: 979

ديدگاههاي قضايي(19)

  1390/9/4
خلاصه: ديدگاههاي قضايي
افرادي که مستحق دريافت نفقه هستند، کدامند؟ آيا پدري که قادر به کار نيست ولي داراي تمکّن مالي مي‎باشد مي‎تواند از فرزند خود نفقه بگيرد؟





نظريه شماره 3394/7 مورخ 11/5/1383



نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضائيه

با عنايت به ماده 161197 قانون مدني که مقرر داشته: « کسي مستحق نـفقه است که ندار بوده و نتواند به وسيله اشتغـال به شـغلي وسايل معيشت خود را فراهم سازد.» براي منفق عليه دو شرط برشمرده‎اند: الف، ندار باشد، يعني فاقـد باشد آنچـه را که براي زندگاني فعلي خود احتياج دارد. ب، نتواند به وسيله اشتغال به کار وسيله معيشت خود را فراهم سازد. نظر به اينکه عدم توانائي از اشتغال ممکن است در اثر کمي سن يا کبر سن يا بيماري يا نقص خلقت و امثال آن باشد، در قانون ملاک‏هاي مذکور مورد توجه قرارگرفته نه سن معين، لذا تشخيص موضوع در صلاحيت دادگاه رسيدگي کننده است.





برای دادن نظر، باید به صورت رایگان در سایت عضو شوید. [عضویت در سایت]



مشاوره حقوقی رایگان